Пасіка як бізнес: що потрібно знати, щоб заробити на бджільництві

Крім постійного джерела їжі, пасічницьке господарство може бути базою для створення вигідного бізнесу. Навіть маленька пасіка – це виробництво дорогого і повсюдно затребуваного продукту, відходи якого також представляють цінність, і можуть бути реалізовані або використані в подальшу переробку. Крім загальновідомої користі, цей продукт відрізняється тривалим терміном зберігання.

Навіть починаючи займатися бджільництвом як захоплюючого хобі, ви збільшите власний матеріальний достаток. Ну а згодом, набравшись досвіду і приклавши максимум зусиль, зможете розвинути своє приватне бджільництво як бізнес, вигідний і затребуваний незалежно від поточної економічної обстановки.

пасіка як бізнес

Організація бджільницького бізнесу

Щоб грамотно організувати свій бізнес, в першу чергу потрібно продумати бізнес-план пасіки. Для цього оцініть конкуренцію в регіоні збуту і ретельно досліджуйте ринок пропонованої продукції. Ви повинні розвідати все: скільки в регіоні пасік, їх медоносні бази, де розташовані великі і дрібні бджільницькі господарства, наскільки вони продуктивні, яку постачають продукцію на ринок, рівень якості та багато іншого.

Кидатися відразу в паперову тяганину необов’язково. Якщо ви, звичайно, не збираєтеся зі старту організовувати торгову марку і масштабні продажу.

Вибір ринку збуту товару

Остерігаючись фальсифікатів (на жаль, медовий ринок ними перенасичений) більшість людей прагнуть купувати мед і побічні продукти бджільництва у представників приватного бізнесу: знайомих, або пасічників, рекомендованих за порадою друзів, на худий кінець – просто постійних продавців на місцевих базарах. Всі чудово розуміють, що в супермаркеті натурального меду не купити.

Якщо ви вирішили зайнятися бізнесом на своїй пасіці, знайте, великі мережі по реалізації товарів підуть на співпрацю з дрібними приватниками лише за умови, що останні будуть надавати продукцію в заздалегідь обумовлених обсягах, приміром, 10 бідонів, розрахованих на 20-30 літрів меду. Початківці бджолярі рідко «витягують» такі виробничі обсяги. Якщо ж звернутися до оптових закупників, вони, швидше за все, сильно знизять ціну, так що єдиним виходом залишається самостійна реалізація товару.

Не подумавши про ринок збуту, немає сенсу і розпочинати пасічницький бізнес

Рішення проблеми зі стартовим капіталовкладенням

Головний спокуса відкрити своє невелике бджільницьке справа ґрунтується на малому стартовому капіталовкладення. За скромними підрахунками, воно може укластися в рамки 200 тисяч рублів. Нижче наведено приблизні витрати на все, що знадобиться для пасіки:

Досвідчений бджоляр з головою окупає всі перераховані вище витрати всього лише за один сезон. Новачкові на подібний успіх розраховувати не варто, швидше за все, за умови забезпечення бджолам всіх умов для праці, пасіка окупиться і почне приносити дохід через один сезон. Перш ніж засновувати свій бізнес, варто набратися досвіду на чужій пасіці: звикнути до бджіл і перестати їх боятися, навчитися доглядати за ними і т. д.

Не варто заводити власну пасіку, якщо ви ніколи не мали справи з бджолами

Дуже привабливий той факт, що на відміну від домашніх птахів або тварин, бджоли – самостійні істоти. Їх не потрібно поїти і годувати по годинах, досить надати їм все необхідне, і вони самі розберуться, що до чого.

Фінансове планування

Дохід від пасіки має яскраво виражену сезонність. Плоди вона приносить тільки півроку, а в інший час потребує фінансових вливань. Варто розраховувати витрати так, щоб отриманої за сезон прибутку від бджільницького бізнесу вистачило на весь рік.

Визначтеся з обсягами господарства: малу пасіку на 40-60 бджолосімей цілком здатний тримати один середній пасічник. Професіонали зі стажем можуть самостійно тримати господарство на 150 сімей. Чим більше домішок, тим більше фізичних зусиль доведеться докласти до її змісту. Саме тому великі господарства часто об’єднуються між собою, розподіляючи ролі: хтось конкретно займається бджільництвом, а хтось збутом товару.

Правильно розрахуйте свої сили і масштаби пасіки

Основа вашої прибутку – реалізація меду та медових продуктів: перги, забрусу, маточного молочка, прополісу, воску, отрути і підмору. Побічні продукти бджільництва продаються значно гірше, ніж мед, тому вигідніше буде налагодити співпрацю з фармацевтичною або косметологічної організацією, і зробити їх своїм ринком збуту.

Вибір і облаштування місця для пасіки

Головна вимога – близькість до повноцінної медоносної бази рослин: поле, галявини з квітами, фруктові сади. Площа цієї бази на перших порах повинна становити не менше 140-150 квадратних кілометрів. Бажано, щоб медоноси (м’ята, гречка, липа, люцерна, соняшник) мали різний час цвітіння. Так бджоли отримують можливість безперервно «пастися» на різних квітучих культурах. Пасіку краще обнести високим непроникним парканом. Заздалегідь потрібно передбачити місце для зимівлі бджіл: теплу, безвітряну і безпечне.

Придбання та підготовка вуликів, рамок, супутнього інвентарю

У кожному вулику буде жити одна бджолина сім’я. Якщо ви берете 10 бджолосімей, то, відповідно, вам знадобиться 10 вуликів, плюс запасні, на випадок необхідності тимчасової пересадки сім’ї (на час очищення старого будинку або для заселення відокремилася роя). Не має принципової різниці, чи купите ви нові або вживані вулики, головне, ретельно їх почистити та продезінфікувати. Бджоли не переносять сторонніх запахів, і жити в такому будиночку просто не будуть.

Придбання і вуликів бджіл — це важлива частина бджільництва, так би мовити, старт

Вибір виду вулика залежить як від особистих переваг, так і від способу пасічникування:

Купівля бджіл

Обсяг медового врожаю багато в чому залежить від обраної породи бджіл. Вона визначає працездатність, характер (агресивність або миролюбність), любов до тим чи іншим кольорам-медоносів і багато іншого. Найбільш популярні в країнах СНД породи:

Якщо засоби дозволяють, можна замовити з Америки чи Європи породи бджіл карніка або бакфаст. Вони дуже дорогі, тим не менш, при належному догляді, дають феноменальний урожай. Головний мінус цих закордонних порід – висока ступінь ризику, можуть не прижитися в місцевих умовах.

Аналіз ризиків

Крім очевидних плюсів, бджільництво як бізнес передбачає певні ризики. Як і будь-який інший бізнес, бджільництво не гарантує стовідсоткової рентабельності і приголомшливої прибутку. Крім того, величезну роль у цій справі відіграють вікові традиції – досвід пасічників в декількох поколіннях, який не купити ні за які гроші. Щоб самому стати професіоналом, необхідно на практиці навчитися цьому у досвідчених бджолярів.

Під питання ваш бізнес ще ставить безперервно погіршується екологічна і кліматична обстановка на планеті. Природно, приймати на свій рахунок цей фактор абсолютно безглуздо: з ними неможливо боротися, можна лише аналізувати і підлаштовуватися під ці зміни. Будь бджоляр на планеті нині не застрахований від того, що всі його бджолине господарство несподівано може загинути від хімікатів, якими обробляють поля, або захворіти невідомої досі хворобою і виродитися.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *